Гӧрись (перым коми газет, 1926- ) — различия между версиями
Мико Вась (сёрнитанін | чӧжӧс) (→1928) |
Мико Вась (сёрнитанін | чӧжӧс) (→1928) |
||
| Строка 167: | Строка 167: | ||
|- | |- | ||
|Клебороб. | |Клебороб. | ||
| − | |Селькоры пишут. (невна комиӧн) | + | |Селькоры пишут. (*невна комиӧн) |
| | | | ||
| | | | ||
| Строка 215: | Строка 215: | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| − | |Наша почта. (невна комиӧн) | + | |Наша почта. (*невна комиӧн) |
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| − | |Оправдывается. (невна комиӧн) | + | |Оправдывается. (*невна комиӧн) |
| | | | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
Версия 18:02, 1 моз 2017
"Гӧрись" газетлӧн юриндалісь (1928-1930)
1928
| Гижись | Гижӧт ним (ӧння) | Гижӧт ним (оригинал) | Пасйӧд | Лэдзан лун | № | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Эшӧ джынсӧ эг керӧ. | Ешшӧ җынсӧ ег керӧ. | 27.03.1928 | №25 (108) | [1] | ||
| Куим годся удж коми инькалӧн судын. | Куім гоԁԍа уҗ комі іԋкалӧн суԁын. | 30.03.1928 | №26 (109) | [2] | ||
| Ф.К. | Мийӧ кӧдзысӧн. | Міјӧ кӧԇысӧн. | ||||
| Богаттёлӧ токо сетӧ. | Богаԏԏолӧ токо ԍетӧ. | |||||
| Узьӧ. | Уԅӧ. | |||||
| Восриф. | Йӧз чань визьӧ. | Јӧз чаԋ віԅӧ. | ||||
| Селькор. | Лэбтӧ няньлісь цена. | Лептӧ ԋаԋліԍ чена. | ||||
| Селькор. | Уджалӧм понда оз вешты. | Уҗалӧм-понԁа оз вешты. | ||||
| Р. | Секцияэз сельсоветісь колӧ саймӧтны. | Ԍектсіјаез ԍеԉсоветіԍ колӧ сајмӧтны. | 06.04.1928 | №28 (111) | [3] | |
| Юӧр 3 апрель лунӧ В-Иньвенскӧй сельсовет пленумсянь. | Јуӧр 3 апреԉ лунӧ В-Іԋвенскӧј ԍеԉсовет пԉенумԍаԋ. | |||||
| Деревенскӧй коммунист. | Часовня - школа увтӧ. | Часовԋа - школа-увтэ. | ||||
| Т.Е.Е. | Вештӧ кыллэзнас. | Вежтӧ кыллезнас. | ||||
| Няридзсянь - телега бердӧ. | Ԋаріԇԍаԋ - ԏеԉега-бердӧ. | 10.04.1928 | №29 (112) | [4] | ||
| Лука Полюдный. | Куим во. | Куім во. | Кывбуррез | |||
| Чулӧтім конкурс. | Чулӧтім конкурс. | |||||
| Баталовскӧй с-сов. Удж дорожно-строительнӧй секциялӧн. | Баталовскӧј ԍ-сов. Уҗ ԁорожно-строіԏеԉнӧј ԍектсіјалӧн. | |||||
| Тӧда. | Гили-голи мельнича. | Гіԉі-гоԉі меԉԋіча. | ||||
| БОСЬТІСЬ. | Ордчӧн пукалӧны, а не ӧтік песня сьылӧны. | Ортчӧн пукалӧны, а ԋе этік пісԋа ԍылӧны. | ||||
| Шарадаэз | Шараԁаез | |||||
| Лозунги к ясельной кампании. | Лозунги к ясельной кампании. | 13.04.1928 | №30 (113) | [5] | ||
| Косогорса бур кӧдзысӧн. | Косогорса бур кӧԇысӧн. | |||||
| К-рн. | Самообложеннё ӧктісӧ 92%. | Самообложеԋԋо эктісэ 92%. | ||||
| Артиль уджалӧ. | Арԏіԉ уҗалӧ. | |||||
| Уджаліссезлӧ ва абу. | Уҗаліԍԍезлӧ ва абу. | |||||
| Лӧсьӧтчӧны сев кежӧ. | Лӧԍӧтчӧны ԍев-кежӧ. | |||||
| Ценаэз няньлӧ лэбтӧ. | Ченаез ԋаԋлэ лептӧ. | |||||
| Перо. | Умӧля отсалӧны. | Умӧԉа отсалӧны. | ||||
| М. Лихачев. | Деревня саймис. | Ԃеревԋа сајміс. | Кывбур | |||
| Клебороб. | Селькоры пишут. (*невна комиӧн) | 24.04.1928 | №32 (115) | [6] | ||
| Велӧтчиссез оз кольччӧ. | Велэтчіԍԍез оз коԉтчӧ. | |||||
| Сюр да бӧжни кольччис. | Ԍур ԁа бӧжԋі коԉтчіс. | |||||
| Кр-н | Ӧктісӧ быдӧс. | Ӧктісӧ быдэс. | ||||
| М. Лихачев | Коллектив. | Коԉԉекԏів. | Кывбур | |||
| Зі. | Милиция видзӧтышт. | Міԉітсіја віԇӧтыш. | ||||
| Сӧк. | Мый бердӧ одзлань кутчисьны. | Мыј-берԁӧ оԇлаԋ кутчіԍны. | ||||
| Кыдз норасьны потраваэз йылісь. | Кыԇ нораԍны потраваез-јыліԍ. | |||||
| Комиэзлӧн культура понда уджаліссез. | ЮӦР МАКСИМ ГОРЬКӦЙЛӦ. | ЈУӦР МАКԌІМ ГОРКӦЈЛӦ. | ||||
| Наша почта. (*невна комиӧн) | ||||||
| Оправдывается. (*невна комиӧн) |