Шыӧдчӧм (коми сёрнинебӧг) — различия между версиями
| Строка 31: | Строка 31: | ||
|Зонка! | |Зонка! | ||
|- | |- | ||
| − | |Дитя! | + | |Дитя!<br>Малыш!Крошка! |
|Кагуг!<br>Дитяӧй!<br>Жалюк!<br>Дзолюк!<br>Кӧзюк! | |Кагуг!<br>Дитяӧй!<br>Жалюк!<br>Дзолюк!<br>Кӧзюк! | ||
|- | |- | ||
Версия 20:00, 9 йирым 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Уважаемые Дамы и Господа! | Пыдди пуктана войтыр! Бур йӧз! Дона йӧз! |
| Дорогие гости! | Дона гӧстьяс! |
| Дорогие коллеги! | Дона уджалысьяс! |
| Дорогие друзья! | Дона ёртъяс! |
| Дорогие ребята! | Дона челядь! |
| Девушка! | Том ныв! |
| Молодой человек! | Том Зон! |
| Девочка! | Нывка! |
| Мальчик! | Зонка! |
| Дитя! Малыш!Крошка! |
Кагуг! Дитяӧй! Жалюк! Дзолюк! Кӧзюк! |
| Сударь! | Бур морт! |
| Товарищ учитель! | Велӧдысь ерт! |
| Ваша честь! | Тіян чесьт! |
| Куколка! | Акань! |
| Звездочка! | Кодзув! |
| Любимый!(-ая) Милый!(-ая) Дорогой!(-ая) Голубчик!(-ка) |
Муспоз! Мусук! Мусукӧй! Мусъёкмыль! Кӧзюк! Мада! Бажук! Байдӧг! Бобӧ! Бобук! Сисьйӧг! |
| Голубка!(ласк обращ. к женщине) | Гюлю! |
| Обращ к белокурой девочке! | Беляна! |
| Ягодка! | Оз тусь! |
| Солнышко! | Шондібан! Югыдан! Югыдлун! |
| Красавица! | Шӧвтуг! Шӧвктупыль! |
| Бесценный!(-ая) | Сёшайт! |
| Золотой! | Зарни! |
| Ненаглядный голубчик! | Югыд сизь! |
| Добрый человек! | Сё зӧлӧта морт! |