Спорт(коми сёрнинебӧг) — различия между версиями
| Строка 31: | Строка 31: | ||
|- | |- | ||
|Гимнастика | |Гимнастика | ||
| − | |Гимнастика | + | |Гимнастика |
|- | |- | ||
|Художественная гимнастика | |Художественная гимнастика | ||
| Строка 82: | Строка 82: | ||
|- | |- | ||
|Фехтование | |Фехтование | ||
| − | | | + | |Шпагаясӧн вермасьӧм |
|- | |- | ||
|Фигурное катание на коньках | |Фигурное катание на коньках | ||
| Строка 94: | Строка 94: | ||
|- | |- | ||
|Хоккей...<br>на льду<br>на траве | |Хоккей...<br>на льду<br>на траве | ||
| − | |...хоккей<br> | + | |...хоккей<br>Йивыв<br>Турунвыв |
|- | |- | ||
|Шахматы | |Шахматы | ||
| Строка 103: | Строка 103: | ||
|- | |- | ||
|Каким видом спорта Вы занимаетесь? | |Каким видом спорта Вы занимаетесь? | ||
| − | |Кутшӧм | + | |Кутшӧм спорт сикасӧн Ті занимайтчанныд? |
|- | |- | ||
|Я не спортсмен, но люблю спорт | |Я не спортсмен, но люблю спорт | ||
| Строка 132: | Строка 132: | ||
|Кымын места тайӧ стадион вылын? | |Кымын места тайӧ стадион вылын? | ||
|- | |- | ||
| − | |Мы | + | |Мы хотим посмотреть...<br>футбольный матч<br>соревнования по настольному теннису<br>соревнования по плаванию |
| − | |Ми | + | |Ми кӧсъям видзӧдлыны...<br>футбол матч<br>пызанвыв теннисын вермасьӧм<br>варччӧмын вермасьӧм |
|- | |- | ||
|Кто выиграл? | |Кто выиграл? | ||
| Строка 144: | Строка 144: | ||
|Кутшӧм тшӧт? | |Кутшӧм тшӧт? | ||
|- | |- | ||
| − | |Команда | + | |Команда Ника выиграла со счётом "3:1" |
| − | | | + | |Ника котыр вермис "куим-ӧтик" тшӧтӧн |
|- | |- | ||
|Кто занял...место<br>первое<br>второе<br>третье | |Кто занял...место<br>первое<br>второе<br>третье | ||
| − | |Коді босьтіс...места<br> | + | |Коді босьтіс...места<br>медводдза<br>мӧд<br>коймӧд |
|- | |- | ||
| − | |За какую команду Вы болеете? | + | |За какую команду Вы "болеете"? |
| − | |Кутшӧм команда вӧсна Ті | + | |Кутшӧм команда вӧсна Ті "висянныд"? |
|- | |- | ||
|Вам нравится эта команда? | |Вам нравится эта команда? | ||
| Строка 166: | Строка 166: | ||
|- | |- | ||
|Он установил новый рекорд | |Он установил новый рекорд | ||
| − | |Сійӧ шедӧдіс выль | + | |Сійӧ шедӧдіс выль рекорд |
|- | |- | ||
|Кто завоевал звание чемпиона республики? | |Кто завоевал звание чемпиона республики? | ||
| Строка 181: | Строка 181: | ||
|- | |- | ||
|Да, наши спортсмены неоднократно побеждали на международных соревнованиях. | |Да, наши спортсмены неоднократно побеждали на международных соревнованиях. | ||
| − | |Да, миян спортсменъяс унаысь нин вермисны международнӧй | + | |Да, миян спортсменъяс унаысь нин вермисны международнӧй ордйысьӧмын. |
|- | |- | ||
|Наши спортсменки тоже очень успешно выступают на международных соревнованиях по настольному теннису. | |Наши спортсменки тоже очень успешно выступают на международных соревнованиях по настольному теннису. | ||
| − | |Миян спортсменкаяс тшӧтш зэв бура петкӧдлӧны асьнымӧс пызанвыв теннисын международнӧй | + | |Миян спортсменкаяс тшӧтш зэв бура петкӧдлӧны асьнымӧс пызанвыв теннисын международнӧй ордйысьӧмын. |
|- | |- | ||
|Российские спортсмены победили сильных соперников. | |Российские спортсмены победили сильных соперников. | ||
| − | |Россияса спортсменъяс вермисны вына | + | |Россияса спортсменъяс вермисны вына вермасьысьясӧс. |
|} | |} | ||
Версия 00:57, 27 ӧшым 2016
| Рочӧн | Комиӧн |
|---|---|
| Альпинизм | Альпинизм Гӧравывса спорт |
| Бадминтон | Бадминтон |
| Баскетбол | Баскетбол |
| Бейсбол | Бейсбол |
| Бокс | Бокс |
| Борьба | Вермасьӧм |
| Велосипедный спорт | Велосипед спорт |
| Водные лыжи | Ва лыжи |
| Волейбол | Волейбол |
| Гимнастика | Гимнастика |
| Художественная гимнастика | Художествоа гимнастика |
| Гребной спорт | Сынӧм кузя спорт |
| Конный спорт | Вӧлӧн ордйысьӧм |
| Конькобежный спорт | Конькиӧн ислалан спорт |
| Лёгкая атлетика | Кокни атлетика |
| Тяжёлая атлетика | Сьӧкыд атлетика |
| Прыжки | Чеччалӧм |
| Спортивная ходьба | Спорт ветлӧдлӧм |
| Лыжный спорт | Лыжиӧн котралӧм |
| Теннис | Теннис |
| Настольный теннис | Пызанвыв теннис |
| Парашютный спорт | Парашют спорт |
| Парусный спорт | Тӧвдӧраа спорт |
| Плавание | Варччӧм |
| Подводное плавание | Вапытшса варччӧм |
| Стрелковый спорт | Стрелкӧвӧй спорт |
| Фехтование | Шпагаясӧн вермасьӧм |
| Фигурное катание на коньках | Конькиӧн вӧрзясӧн исласьӧм |
| Футбол | Футбол |
| Хоккей | Хоккей |
| Хоккей... на льду на траве |
...хоккей Йивыв Турунвыв |
| Шахматы | Шахмат Шакмат |
| Вы занимаетесь спортом? | Ті занимайтчанныд спортӧн? |
| Каким видом спорта Вы занимаетесь? | Кутшӧм спорт сикасӧн Ті занимайтчанныд? |
| Я не спортсмен, но люблю спорт | Ме абу спортсмен да радейта спорт |
| Я болельщик футбола | Ме футбол вӧсна тӧждысьысь |
| Я увлекаюсь спортом | Ме занимайтча спортӧн |
| Я играю в... футбол баскетбол волейбол настольный теннис |
Ме ворса... футболӧн баскетболӧн волейболӧн пызанвыв теннисӧн |
| Я катаюсь на коньках | Ме конькиӧн ислася |
| Я катаюсь на лыжах | Ме лызьӧн ислася |
| Я занимаюсь... лёгкой атлетикой плаванием боксом |
Ме занимайтча... кокни атлетикаӧн сьӧкыд атлетикаӧн боксӧн |
| Где находится стадион? | Кӧні стадион? |
| Сколько мест на этом стадионе? | Кымын места тайӧ стадион вылын? |
| Мы хотим посмотреть... футбольный матч соревнования по настольному теннису соревнования по плаванию |
Ми кӧсъям видзӧдлыны... футбол матч пызанвыв теннисын вермасьӧм варччӧмын вермасьӧм |
| Кто выиграл? | Коді вермис? |
| Какой результат? | Кутшӧм шедӧдӧмтор? |
| Какой счёт? | Кутшӧм тшӧт? |
| Команда Ника выиграла со счётом "3:1" | Ника котыр вермис "куим-ӧтик" тшӧтӧн |
| Кто занял...место первое второе третье |
Коді босьтіс...места медводдза мӧд коймӧд |
| За какую команду Вы "болеете"? | Кутшӧм команда вӧсна Ті "висянныд"? |
| Вам нравится эта команда? | Тіянлы кажитчӧ тайӧ командаыс? |
| Очень хорошая команда | Зэв бур команда |
| Интересная игра | Интереснӧй ворсӧм |
| Кто получил золотую медаль? | Коді босьтіс зарни медаль? |
| Он установил новый рекорд | Сійӧ шедӧдіс выль рекорд |
| Кто завоевал звание чемпиона республики? | Коді шедӧдіс республикаса чемпион ним? |
| Вы хорошо играете в... футбол волейбол баскетбол |
Ті бура ворсанныд... футболӧн волейболӧн баскетболӧн |
| В свободное время играю. Иногда даже участвую в соревнованиях | Прӧст кадӧ ворса. Весиг корсюрӧ ордйысьӧмын участвуйта |
| Я знаю, что у Вас много спортсменов, которые прекрасно играют в настольный теннис. | Ме тӧда, мый Тіян эм уна спортсмен, кодъяс зэв бура ворсӧны пызанвыв теннисӧн. |
| Да, наши спортсмены неоднократно побеждали на международных соревнованиях. | Да, миян спортсменъяс унаысь нин вермисны международнӧй ордйысьӧмын. |
| Наши спортсменки тоже очень успешно выступают на международных соревнованиях по настольному теннису. | Миян спортсменкаяс тшӧтш зэв бура петкӧдлӧны асьнымӧс пызанвыв теннисын международнӧй ордйысьӧмын. |
| Российские спортсмены победили сильных соперников. | Россияса спортсменъяс вермисны вына вермасьысьясӧс. |