Толэзь (К. Гердлӧн кывбур) — различия между версиями
Ӧньӧ Лав (сёрнитанін | чӧжӧс) |
Ӧньӧ Лав (сёрнитанін | чӧжӧс) |
||
| Строка 67: | Строка 67: | ||
|- | |- | ||
|Чиля, ӝуа — | |Чиля, ӝуа — | ||
| − | |Вералӧ да | + | |Вералӧ да — |
|- | |- | ||
|Чиль-вальк адске, | |Чиль-вальк адске, | ||
Версия 19:58, 3 лӧддза-номъя 2017
Тані удмурт поэт Куӟебай Гердлӧн ӧти кывбур — Толэзь ("Тӧлысь")оригиналын да комиӧдӧмӧн. Вуджӧдӧ Ивӧ Ксюш.
| Удмурт сямен | Комиӧн |
|---|---|
| Пилем сьӧрысь | Кымӧр сайысь |
| Толэзь потӥз, | Тӧлысь чеччис, |
| Чагыр инмысь | Гажтӧмлаыс |
| Музэ васькиз. | Мулань сетчис. |
| Дӥсез тӧдьы, | Пасьыс еджыд, |
| Тушез азьвесь, | Тошкас эзысь, |
| Киыз небыт, | Киыс небыд, |
| Синмыз — лыз весь. | Синмас — лӧз вӧсь. |
| Писпу пӧлтӥ | Пуяс костті |
| Юг-юг потэ, | Чускӧ-письтӧ, |
| Куаръёс пыртӥ | Коръяс пӧвстті |
| Азьвесь кисьтэ. | Эзысь кисьтӧ. |
| Бадьпу куарен | Бадь пу корйӧн |
| Чиль-дол шудэ, | Ворсӧ, родӧ, |
| Лушкем, каллен | Гусьӧн, ньӧжйӧн |
| Шуре выдэ. | Юӧ водӧ. |
| Чиля, ӝуа — | Вералӧ да — |
| Чиль-вальк адске, | Дзув-дзувъялӧ, |
| Юг-юг уя, | Йӧгзьӧ-уйӧ, |
| Вогыръяське | Луйк-лайкъялӧ. |
| Лушкем гинэ | Сэсся кежлӧ |
| Гуртэ пыре — | Сиктладорӧ — |
| Юг-юг мынэ | Ньӧжйӧ вешйӧ |
| Укно дуре. | Ӧшинь дорӧ. |
| Укно пыртӥ | Ӧшинь пырыс |
| Пиштэ, учке — | Дзоргӧ, дзузгӧ. |
| Выж вылъёстӥ | Джоджъяс вылас |
| Азьвесь палькке. | Эзысь бузгӧ. |
| Борддор бордысь | Стен бердас |
| Крезез шедьтэ — | Сигудӧк сюрӧ, |
| Тӧдьы киыз | Еджыд кинас |
| Жинграк йӧтэ | Трень-трень дурӧ. |
| Уйбыт толэзь | Войбыд тӧлысь |
| Ветлэ, пиштэ — | Дзувгӧ-жӧдзӧ, |
| Уйбыт азьвесь | Войбыд эзысь |
| Пазя, кисьтэ. | Койӧ, кӧдзӧ. |